סוכלה תשתית רחבה של חמאס באזור שכם

הותר לפרסום, כי בפעילות של שירות הביטחון הכללי, בסיוע צה"ל ומשטרת ישראל, נחשפה בחודשים האחרונים תשתית רחבה של חמאס, שפעלה בגזרת העיר שכם ובכפרים שסביבה. ראשי התשתית, ששימשו כמפקדת שטח אזורית, פעלו לחידוש פעילות חמאס בשומרון, לרבות הכשרת הקרקע לפעילות טרור. במסגרת חקירת חברי התשתית נחשפה גם חוליה צבאית של חמאס, שנערכה לקראת קיום פעילות טרור, אך סוכלה בטרם הצליחה לפעול


במסגרת חשיפת התשתית נעצרו כ-40 פעילים, חלקם בכירי חמאס, כלואים לשעבר מספר פעמים, על רקע פעילות בחמאס, לרבות פעילות צבאית. בין הפעילים הבכירים, שמילאו בתפקידים מטעם המפקדה, בולטים:

· ע'אנם תופיק צאלח סאלמה, יליד שנת 1966, מבכירי חמאס בשכם, שימש כראש המפקדה. היה מעורב בעבר בניסיונות להקמת מפקדת חמאס באזור שכם.

· סמיח סלימאן מחמד עליוי, יליד שנת 1963,מבכירי חמאס בשכם, בעל חנות זהב, שימש כאחראי תיק הכספים.

· אחמד תופיק יוסף צואלחה, יליד שנת 1973, תושב עצירה שמאליה, שימש כאחראי על הקשר מול מפקדת חמאס בחו"ל ועל התיאום עם הכפרים הסמוכים לשכם.

· סעיד אבראהים סעיד דויכאת, יליד שנת 1967, תושב שכם. איש דת, שלמד ופעל במסגרת חמאס במלזיה, שימש כאחראי על פעילות מחקר.

· זאהר צודקי מחמד מוסא, יליד שנת 1976, תושב זוואתה, פעיל חמאס בכיר בכפרו, שימש כאחראי על אזור הכפר זוואתה.

· חלדון עבד אל רחמאן יוסף עצידה, יליד שנת 1975, תושב תל, שימש כאחראי אזור הכפר תל.

· אמג'ד מחמד יוסף דיריה, יליד שנת 1967, תושב עקרבה, שימש כאחראי אזור בכפרו.

· מחמד קאסם מחמד ג'ודה, יליד שנת 1969, תושב קבלאן, שימש כאחראי אזור בכפרו.

· ג'האד דאוד סלימאן אבו רחים, יליד שנת 1969, תושב ג'מאעין, שימש כאזור אזור הכפר סלפית.

· אחמד רשאד דיף אללה סואלמה, יליד שנת 1971, תושב מחנה הפליטים פרעה/ שכם, שימש כאחראי אזור הכפר טובאס.


הקמת מפקדה מרכזית בשכם

בחקירת העצורים בשירות הביטחון הכללי עלה, כי חמאס פעל לחידוש פעילותו בשומרון באמצעות הקמת מפקדה מרכזית בשכם ובניית תשתית רחבה, לרבות מינוי ראשי אזורים וחלוקת תחומי אחריות לקידום פעילות חמאס בתחומים השונים: חינוך, כספים, משפט, תקשורת, מחקר מודיעיני, הכשרת לבבות, צדקה, העברת קצבאות סיוע לאסירי חמאס ולמשפחותיהם והכשרת הקרקע לפעילות צבאית.

להסתרת פעילותם נקטו חברי המפקדה אמצעי זהירות רבים, בכלל זאת שימוש בכינויים, הסתייעות בשליחים, בתיבות דואר אלקטרוני ובכרטיסי זיכרון ניידים, וכן קיום מפגשים חשאיים של חברי התשתית.

 

קשר להנהגת חמאס בחו"ל

עוד עלה בחקירות, כי מי שאכוון את חברי המפקדה בשכם ועמד עימם בקשר ישיר היה חוסאם עאטף עלי בדראן, יליד שנת 1966 במוצאו משכם,  שוהה בקטאר , המשמש כדובר הארגון וכאחראי ארגוני במפקדת חמאס. הקשר התבצע, בין היתר, באמצעות הקמת צירי קשר בדואר אלקטרוני, בהם הועברו הנחיות לפעילים בשטח. בדראן היה מעורב בקבלת ההחלטות לגבי גיוס בעלי התפקידים והעביר למפקדה כספים בהיקף של מאות אלפי דולרים לטובת מימון פעילותה.

 

אופן העברת הכספים

הכספים הועברו, בין היתר, באמצעות רכישת זהב בירדן והברחתו לאיו"ש, בסיועם של ענאן סבע עלי פתוח יליד שנת 1971, יליד שכם, סוחר זהב, שותפו העסקי של סמיח עליוי (הנ"ל), שחנות התכשיטים בבעלותם שימשה להלבנת כספי חמאס. בחקירתו של פתוח עלה, כי במהלך יציאותיו לירדן נפגש עם בני הזוג בסאם ומונא סאיח, תושבי שכם, ששהו בירדן תקופה ארוכה לצורך טיפול רפואי, ובפועל, שימשו כחוליה קדמית בירדן של המפקדה בשכם בנושא הכספים. השניים העבירו לידיו של פתוח סכומי כסף גבוהים, אותם קיבלו מפעילי חמאס בירדן, והוא המירם שם לזהב ולתכשיטים אשר הוברחו לאיו"ש והועברו לחנותם של פתוח ועליוי. בעת חזרתו לשכם, פעל יחד עם שותפו עליוי למכירתם הזהב והתכשיטים בחנותו. כספי המכירה הועברו למפקדה, ושימשו לפעילות חמאס בשטח.

במהלך המעצרים, נתפסו ברשות המפקדה כספים ופריטי זהב רבים מחנותו של סמיח עליוי, שיועדו לפעילות המפקדה, בשווי המוערך בכ-4 מיליון ₪. כמו כן, נתפסו מספר כלי רכב אשר שימשו את התשתית.

 

חשיפת חוליית חמאס צבאית

בנוסף, הובילה החקירה לחשיפת חוליה צבאית של חמאס, שפעלה במחנה הפליטים פרעה (אזור ג'נין), ואשר חבריה הודו ברכישת משקפת ואמצעי צבאי לראיית לילה לקראת פעילות טרור עתידית. חברי החוליה שנעצרו הם:

· אנס מוחמד עלי עבאס, יליד שנת 1989, פעיל חמאס, הודה בחקירתו בניסיון להקים חוליה צבאית וכן בסיוע, בתחום האינטרנט, לראש אזור טובאס, אחמד סואלמה (הנ"ל).

· תאופיק מועתז רשאד סואלמה, יליד שנת 1996, הודה בחקירתו בהסכמה לגיוס על ידי אנס עבאס, בכוונה לפעול עמו בתחום הטרור.

השניים הודו גם בקיום קשר עם פעילים של חזית ג'יבריל בסוריה ועם פעיל חמאס מרצועת עזה לצורך קבלת מימון לפעילות הטרור, שאותה התכוונו לקיים.

תיקי החקירה הועברו לבחינתה של התביעה הצבאית בשומרון, ובימים הקרובים צפוי כי יוגשו כתבי אישום חמורים כנגד המעורבים.

הפרשייה חושפת פעם נוספת את המאמצים הרבים של הנהגות חמאס, בשטח ובחו"ל, להקים תשתית ארגונית רחבה, בעלת תקציב יציב ורציף, שתהיה מסוגלת לקיים פעילות עצמאית באזור השומרון בתחומים השונים: מדע, חברה, תרבות, חינוך, איסוף מודיעין, גיוס ו"דעווה". כל זאת, מתוך כוונה לחזק את אחיזת הארגון בשטח ולהכין את הקרקע "ליום פקודה" למימוש פעילות טרור.

בנוסף, מהחקירות ניכר כי פעילי חמאס בכירים ומנוסים, שישבו בכלא מספר פעמים בעבר, אינם מוותרים על רצונם ונכונותם לקדם פעילות חמאס זו.