כתב אישום חמור כנגד מבצעי פיגוע "תג מחיר" חשאי

ב-5 פברואר 2014 הוגש לבית המשפט המחוזי במחוז מרכז כתב אישום כנגד שלושה חברי חולייה חשאית וממודרת מהיישוב חוות-גלעד, שתכננו והוציאו אל הפועל פיגוע בכפר הפלסטיני פרעתה שבשומרון. במהלך הפיגוע, ב-19 בנובמבר 2013 באישון לילה, הציתו מבצעיו שני כלי רכב בבעלות פלסטינית, בלב אזור המגורים בכפר, וריססו "מגיני דוד" על גבי חומה הסמוכה לבית, שבבעלות תושבים פלשתינים. נזק רב נגרם לכלי הרכב שהוצתו. על-פי כתב האישום, כלל פעולותיהם האסורות של חברי החוליה בוצעו ממניע לאומני, ומתוך עוינות כלפי הציבור הערבי.


 

כתב האישום הוגש בתום חקירה, שנוהלה על ידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, המפלג לפשיעה לאומנית במחוז ש"י, במסגרתה נאסף מודיעין אשר הביא למעצרם של שלושה חשודים, תושבי חוות גלעד שבשומרון והם:

·    יהודה לנדסברג, יליד 1989, נשוי + 3, פעיל ימין קיצוני, אשר על-פי המודיעין שבידי שב"כ היה מעורב, בשנים האחרונות, בפעילות בלתי חוקית ואלימה נגד פלסטינים ורכושם. לנדסברג נעצר בעבר מספר פעמים ונחקר על ידי המשטרה בחשד לביצוע פעילות אלימה ממניע לאומני, אולם באף אחת מהפעמים לא נאספו די ראיות על מנת להעמידו לדין פלילי.

·     בנימין ריכטר, יליד 1991, רווק. עפ"י המידע שבידי שב"כ, היה מעורב, בשנים האחרונות, בפעילות אלימה חמורה ממניעים לאומניים נגד פלסטינים ורכושם. ריכטר נעצר ונחקר מספר פעמים על ידי המשטרה, ובשנת 2013 אף הוגש  נגדו כתב אישום חמור בגין תקיפה של שני פלסטינים בשומרון. בעקבות כתב האישום קבע ביהמ"ש מגבלות תנועה חמורות לריכטר, כדי לצמצם את מסוכנותו. כתב האישום הנוכחי מייחס לו גם עבירות של הפרת מגבלות התנועה שחלו עליו.

·     יהודה סביר, יליד 1992, רווק המתגורר, לאחרונה, בחוות גלעד. הנו חייל עריק מצה"ל.

יהודה לנדסברג, שנעצר ב-19 בינואר 2014, על ידי משטרת ישראל, המפלג לפשיעה לאומנית של מחוז ש"י, הודה בחקירתו בשירות הביטחון הכללי, בביצוע פיגוע ההצתה, ואף הפליל את שותפיו לעבירה, בנימין ריכטר ויהודה סביר, אשר נעצרו לחקירה ב-25 בינואר 2014.

יהודה סביר הודה בחקירתו בביצוע פיגוע ההצתה ואף הפליל את שותפיו האחרים, לנדסברג וריכטר, ואילו בנימין ריכטר דבק בזכות השתיקה, וסירב להתייחס לחשדות שיוחסו לו.

במסגרת החקירה עלה מידע נוסף באשר לפעילות בלתי חוקית ואלימה אשר בוצעה על ידי השלושה בתוככי הכפר הפלסטיני מאדמא (שומרון), באופן שאילו היה מתגלה בזמן אמת, היה עלול להביא להתלקחות אלימה.

בהקשר הרחב יותר יצוין, כי בגזרה שבה ביצעו הנאשמים את פיגוע ההצתה - אזור גב ההר - נרשמו בשנים האחרונות עשרות פיגועי הצתה על רקע לאומני של רכוש ושל קודשי דת, חלקם הגדול מיוחס במישרין לפעילים מקרב קבוצות הפועלות באזור, ואשר עושות שימוש בביטוי "תג מחיר" לציון פעילותן.

שירות הביטחון הכללי רואה בחומרה פעילות כגון זו, העלולה להביא לפגיעה חמורה ברכוש ובנפש, ויש בה כדי לערער את ביטחון הציבור והאזור. זאת בנוסף להיותה פעילות המסיטה את הקשב של גורמי הביטחון, הפועלים באזור, ומחייבת אותם להקצות משאבים מרובים לשם התמודדות עם התופעה.

בנוסף, ממחישה פרשה זו את פוטנציאל האיום, הקיים בשנים האחרונות, ביהודה, שומרון ובאזורים נוספים במדינה, הגלום בפעילותה של קבוצה מצומצמת של פעילי ימין קיצוניים, הנוקטים בשיטות אלימות ואסורות על מנת להגשים את מאווייהם האידיאולוגיים, גם במחיר של הטלת מורא על החלטות הממשלה וזריעת טרור בקרב האוכלוסייה הפלסטינית. כל זאת תוך גרימת נזק תדמיתי חמור למדינת ישראל במישור הבינלאומי.