עונשי מאסר כבדים לראשי "קרן האדמה הקדושה" בארה"ב שהורשעו במימון טרור

בשלהי שנת 2008 הגיע לסיומו בארה"ב הליך משפטי ממושך, שבו הורשעו פלסטינים אזרחי ארה"ב בעבירות של מימון טרור באמצעות פעילותם ב-"קרן האדמה הקדושה" שבראשה עמדו.


רקע
בשלהי שנת 2008 הגיע לסיומו בארה"ב הליך משפטי ממושך, שבו הורשעו פלסטינים אזרחי ארה"ב בעבירות של מימון טרור באמצעות פעילותם ב-"קרן האדמה הקדושה" שבראשה עמדו. 
השבוע (27 מאי 2009) גזר בית הדין הפדראלי בדאלאס את עונשם של הנאשמים, אשר הורשעו על ידי חבר המושבעים בכל 108 האישומים שיוחסו להם בכתב האישום. מדובר בעונשי מאסר כבדים: 65 שנות מאסר ל-2 מראשי הקרן, ועונשים של 20 ו-15 שנות מאסר לנאשמים האחרים.
במסגרת ההליך הפלילי העידה התביעה האמריקנית 2 עדים ישראלים. אחד מהעדים הינו עובד שב"כ, ששימש כעד מומחה בכל הנוגע לדרכי המימון של החמא"ס באמצעות קרנות חמא"ס בחו"ל, וכן באמצעות גופי צדקה של הארגון ב-איו"ש וברצועה. עדותו של איש השב"כ נועדה להבהרת התמונה לפני המושבעים, והיוותה גורם משמעותי בהחלטה להרשיע את הנאשמים. 
ההרשעה וגזרי הדין הכבדים שהוטלו על הנאשמים, נחשבים להישג חשוב ביותר במלחמה בטרור ובגורמים המעניקים לו תמיכה כספית, הן בהיבטי הרתעה והן כביטוי להצלחת שיתוף הפעולה בין מדינות במלחמה בטרור. 
פירוט
"קרן האדמה הקדושה" (להלן: "הקרן") הוקמה בשלהי שנות ה-80 תחת השם "קרן האדמה הכבושה". עיקר פעילותה של הקרן התבצעה בריצ'רדסון, פרבר של העיר דאלאס שבמדינת טקסס. עד להכרזתה של הקרן בארה"ב כ-"ארגון טרור מוכרז" על ידי משרד האוצר וסגירתה בדצמבר 2001, היא נחשבה כקרן הצדקה המוסלמית הגדולה ביותר בארה"ב.
במהלך המשפט טענה התביעה בארה"ב, כי הקרן הוקמה לשם סיוע לארגון החמא"ס, וזאת בניגוד ל- Material Support Statute, שנחקק במסגרת חקיקת הטרור בארה"ב. במהלך המשפט הציגה התביעה ראיות לכך שהקרן הסוותה במכוון את הסיוע הפיננסי שהעבירה לחמא"ס באצטלה של תרומות לפעילות צדקה. 
על פי כתב האישום, הקרן וחמשת הנאשמים סיפקו כ-12.4 מיליון דולר כסיוע לחמא"ס לשם קידום מטרותיו, ובהן הקמת מדינה פלסטינית-אסלאמית והשמדת מדינת ישראל באמצעות ג'יהאד  אלים.
מחומר הראיות שהוצג במשפט עולה כי בתחילת שנות ה-90 תכננו ה"אחים המוסלמים" להקים בארה"ב רשת של ארגונים במטרה להפיץ מסרים אסלאמיים-מיליטנטיים ולגייס כספים עבור חמא"ס. במסגרת זו הפכה הקרן לזרוע הפיננסית העיקרית ששימשה לגיוס כספים לטובת "ועדת פלסטין" בארה"ב, שהוקמה כדי לסייע לחמא"ס. מהאזנת סתר שבוצעה בשנת 1993 לישיבה של "ועדת פלסטין" בפילדלפיה עלה, כי נשיא ומנכ"ל הקרן לשעבר, שוכרי אבו באכר, דיבר על הצורך בהצנעת קשריהם לחמא"ס, וזאת כדי שיוכלו להמשיך ולגייס כספים בארה"ב. בהאזנת סתר אחרת אף נשמע עבד אל-רחמן עודה, נציג הקרן בניו ג'רזי, כשהוא מתייחס לפיגוע התאבדות כאל "מבצע נהדר".
תיק התביעה כלל, בין היתר, עדות של מומחה מטעם השב"כ בנוגע לפעילי חמא"ס ולגופי צדקה של החמא"ס, שפעלו בגדה המערבית וברצועת עזה. כמו כן העיד המומחה בנוגע למערך גיוס הכספים של החמא"ס בחו"ל באמצעות קרנות צדקה, כגון "האינטרפאל" בבריטניה, קרן ה-CBSP בצרפת וסניפי "קרן אלאקצא" באירופה, עימן שיתפה הקרן פעולה. 
הנאשמים הורשעו בכך ששלחו כספים שגייסה הקרן לוועדות ואגודות צדקה שבשליטת חמא"ס. בין היתר סיפקו הנאשמים סיוע פיננסי למשפחות מפגעים מתאבדים ("שהידים"); עצורים ופעילים של חמא"ס, בידיעה ובכוונה לסייע לחמא"ס. משנת 1995, אז הוכרז חמא"ס כארגון טרור בארה"ב, העבירה הקרן כ-12.4 מיליון דולר כמימון לחמא"ס באמצעות גופי צדקה, המזוהים עם חמא"ס ונתונים לשליטתו. 
בנוסף, התביעה התבססה על קיומם של קשרי משפחה קרובים בין הנאשמים לבין מנהיגי חמא"ס, ביניהם מוסא אבו מרזוק, מראשי "הלשכה המדינית" של חמא"ס, הנשוי לבת דודה של ע'סאן אל-עאשי, לשעבר יו"ר מועצת המנהלים של הקרן; וח'אלד משעל, יו"ר "הלשכה המדינית" של חמא"ס, שהינו אחיו למחצה של מופיד עבד אל-קאדר. 
במהלך המשפט הציגה התביעה ראיות גם לכך שפעילי הקרן היו מודאגים מכך שפעילותם תיחשף, ולכן הם הקפידו לשמור נהלי אבטחה שונים, כגון שכירת שירותיה של חברת אבטחה, שערכה חיפוש במשרדי הקרן לאיתור מכשירי האזנה; גריסת מסמכים לאחר ישיבות שקיימה ההנהלה, ושמירת מסמכים מפלילים במקומות מסתור.
במשפט שהתקיים ב-2008 הורשעו הנאשמים, כאמור, בכל 108 סעיפי האישום שיוחסו להם, ונגזרו עליהם העונשים הבאים:
• שוכרי אבו בכר – מנכ"ל הקרן, יליד 1959, במוצאו מסלוואד – 65 שנות מאסר.
• ע'סאן אלעאשי – גזבר הקרן, יליד 1953, במוצאו מעזה, אחי אשתו של פעיל החמאס הבכיר, מוסא אבו מרזוק – 65 שנות מאסר.
• מופיד עבד אלקאדר –  במוצאו מירדן, אחיו למחצה של מנהיג חמא"ס בדמשק, ח'אלד משעל, - 20 שנות מאסר.
• עבד אלרחמן עודה – 15 שנות מאסר.
• מחמד אלמזיין – ראש השלוחה של הקרן בניו ג'רזי – 15 שנות מאסר.