חשיפת תשתית הברחות ע"י עובד קונסוליה צרפתי

הותר לפרסום כי בחקירת שירות הביטחון הכללי בשיתוף משטרת ישראל, נחשפה תשתית של פלסטינים, מרצועת עזה, איו"ש ותושבי מזרח ירושלים, שהבריחה בחודשים האחרונים אמצעי לחימה תקניים מרצועת עזה לגדה המערבית באמצעות אזרח צרפתי, עובד בקונסוליה הצרפתית בירושלים.


מחקירת שב"כ עולה כי אמצעי הלחימה הועברו דרך מעבר ארז באמצעות רומן פרנק, אזרח צרפתי, המשמש כעובד בקונסוליה הצרפתית בירושלים.

 

עובד הקונסוליה הבריח את אמצעי הלחימה במספר הזדמנויות בחודשים האחרונים, תוך ניצול הרכב הקונסולרי של הקונסוליה הצרפתית, אשר זכה להקלות בבידוק הביטחוני במעבר הגבול, כנהוג לגבי כלי רכב אלו.

 

עובד הקונסוליה ביצע 5 העברות של אמצעי לחימה דרך המעבר, במסגרתם העביר כ-70 אקדחים ו-2 רובי סער.

 

עובד הקונסוליה קיבל את אמצעי הלחימה מפלסטיני תושב רצועת עזה, המועסק ב"מרכז התרבות הצרפתי" ברצועה. לאחר שמימש את ההברחה, העביר את אמצעי הלחימה לגורם באיו"ש שמכר אותם לסוחרי אמל"ח.

 

בין העצורים שהיו מעורבים בהברחת אמצעי הלחימה ישנם תושב מזרח ירושלים, העובד כמאבטח בקונסוליה הצרפתית בירושלים, וכן פלסטינים מרצועת עזה ששהו שלא כחוק באיו"ש. במסגרת החקירה נעצרו עד כה 9 חשודים וכנגד 6 מהם יוגשו היום כתבי אישום על ידי פרקליטות דרום.

 

מהחקירה עולה בבירור כי עובד הקונסוליה הצרפתית פעל בתמורה לרווח כספי, על דעת עצמו וללא ידיעת הגורמים הממונים עליו. עוד נחשף בחקירה כי חלק מהחשודים אף היו מעורבים בהברחת כספים מרצועת עזה לאיו"ש.

 

גורם בכיר בשב״כ: ״מדובר באירוע חמור ביותר, בו נוצלו באופן ציני החסינויות וזכויות היתר המוענקות לנציגויות זרות בישראל לטובת הברחת אמל"ח תקני, בהיקף של עשרות כלי נשק שעלולים לשמש לפיגועי טרור נגד אזרחים ישראלים ואנשי כוחות הביטחון״.

 

על רקע מעצרם לחקירה של חשודים העובדים בקונסוליה הצרפתית, התנהלה החקירה בתיאום עם משרד החוץ הישראלי ותוך עדכון שוטף של הרשויות הצרפתיות.