הפיגוע בצור - פיגוע ההתאבדות הראשון

ב- 1983 נהג מחבל מתאבד מכונית תופת עמוסה חומרי נפץ אל עבר מטה כוחות צה"ל בפרברי העיר צור. הנהג פרץ את המחסום בנסיעה מהירה, חצה את חצר המתחם, מיקם עצמו בין שני בניינים (ששימשו, האחד את מג"ב והשני את השב"כ) ופוצץ את עצמו. מעוצמת הפיצוץ קרסו שני הבניינים.


צילום: לע"מ

 

פירוט

במכונית התופת נהג מחבל מתאבד, אשר בדיעבד התברר כי פעל בהשפעת סמים. הוא הגיע עם מכונית התופת, העמוסה חומרי נפץ, מהעיירה בעלבכ שבבקעת הלבנון. מסלול נסיעתו מכיוון צפון לדרום, על כביש צידון – צור. בפרברים הדרומיים של העיר צור הוא פנה מזרחה לכיוון מטה כוחות צה"ל.

 

לקראת הגעתו למחסום הכניסה למתחם, האיץ הנהג המתאבד את מכוניתו, ופרץ את מחסום הכניסה בנסיעה מהירה. השומרים פתחו באש על הרכב שפרץ את המחסום, אך לא הצליחו לעוצרו, הגם שהירי האט מעט את מהירות נסיעתו.

 

המתאבד חצה את חצר המתחם, מיקם עצמו בין שני בניינים (ששימשו, האחד את מג"ב והשני את השב"כ) ופוצץ את עצמו. מעוצמת הפיצוץ קרסו שני הבניינים.

 

בפועל, שעת הבוקר המוקדמת (כאמור, 0600) בה בוצע הפיגוע חסכה חיים רבים, שכן מרבית החיילים, שבדרך כלל מילאו את המתחם, עדיין ישנו במתחם האוהלים הסמוך. 

 

יצוין, כי פיגוע זה נחשב לאסון צור השני, לאחר ששנה קודם לכן, ב-11 נובמבר 1982, בשעה 0715 בבוקר אירעה התפוצצות בבניין הממשל הצבאי בצור, והבניין בין 7 קומות, קרס על יושביו. כתוצאה מכך נהרגו 91 בני אדם (67 חיילי צה"ל ומג"ב, 9 אנשי שב"כ ו-15 עצורים מקומיים) ונפצעו 27. 

 

הסיבה לפיצוץ, ככל הנראה, דליפת גז שהובילה לפיצוץ וקריסת הבניין, שלא תוכנן ונבנה כראוי. ועדת החקירה שהוקמה לבדיקת האסון שללה את האפשרות שמדובר בפיגוע. זאת, בהיעדר ממצאים המעידים על פיצוץ חומר נפץ בבניין או בקרבתו.