במלאת 20 שנה - הפיגוע בשגרירות ישראל בבואנוס איירס (1992)

ב-17 מרס 1992, בשעה 1445 התפוצצה בחזית שגרירות ישראל בבואנוס איירס, בירת ארגנטינה, מכונית תופת. כתוצאה מהפיצוץ קרס חלק ניכר מבניין השגרירות.


אימג'בנק/GettyImages

המבנה
בניין השגרירות בבואנוס איירס שוכן ברובע RETIRO היוקרתי, מזרחית לשדרה המרכזית "9 ביולי" DE-JULIO) 9) בקרן הרחובות: ARROYO פינת SUIPACHA. הבניין בן 4 קומות הוא מבנה עתיק ומרשים בחיצוניותו (אך שיטת הבנייה – ללא קורות תמיכה, מגדילה את הסיכוי לקריסתו בעת זעזוע). בחזית הבניין (ברחוב ARROYO) היו קיימים תמרורים​ המורים על איסור חניה, אך ללא מחסום פיזי. באזור היו ממוקמות שגרירויות נוספות, של רומניה ושל אירלנד, ומול בניין השגרירות עמדה כנסיה.

 

באגף שקרס כתוצאה מהפיצוץ היו שתי קומות בלבד, כאשר בקומת הקרקע נערכו, באותה תקופה, שיפוצים. בשעת הפיצוץ היו בשגרירות כ-50 עובדים, והפועלים שעסקו בשיפוצים. מרבית העובדים שהו באגף שלא קרס.

 ​

 

הפיצוץ
כמה דקות לפני הפיצוץ יצאו מאבטחים לסריקות ושבו לבניין 3-4 דקות אחרי כן, בלא שמצאו דבר חריג .
הפיצוץ, שהתרחש בחזית בניין השגרירות, סמוך לדלת הכניסה הראשית, נגרם כתוצאה מפיצוץ רכב תופת, שנשא עליו, לפי הערכות כ-225 – 340 ק"ג חומר נפץ מסוג TNT.

 

הרכב, טנדר מסוג פורד F-100, מודל 1985, עלה עם שני הגלגלים הימניים (קדמי ואחורי) על שפת המדרכה, במקום המיועד לכניסת כלי-רכב, ונעצר בעץ, אז גם ארע הפיצוץ. בזמן הפיצוץ עמד הרכב במרחק של כ-2 מטר מקיר בניין השגרירות.

אימג'בנק/Gettyimages 

הבניין לאחר פיצוץ רכב התופת (צילום: אימג'בנק/GettyImages)

בחקירות לאחר הפיגוע התברר, כי כ-5 דקות לפני הפיגוע יצא הרכב הנ"ל מחניון ברחוב "9 ביולי" ונסע במסלול הקצר ביותר לעבר בניין השגרירות.
נוכח מרווח הזמן הקצר מדי לבריחת הנהג מהרכב, בין העצירה לפיצוץ, ההערכה היא כי נהג הרכב היה מתאבד או משוטה.

 

 

האחריות
מספר ארגונים וגופים שונים, ביניהם קבוצות לא מוכרות, קיבלו אחריות לפיגוע. ביניהם גם ארגון חזבאללה, שטען כי ביצע את הפיגוע בתגובה להריגתו של מזכ"ל הארגון, עבאס מוסאוי, בידי ישראל כחודש לפני כן (16 פברואר 1992).

 

יצוין, כי באותה תקופה לא היה בידי המודיעין הישראלי התרעה ממוקדת לפיגוע ביעדים ישראליים/יהודיים בארגנטינה, אך היה ידוע כי בארגנטינה מתקיימת קהילה ערבית גדולה וכי התרחשה בה פעילות אנטישמית ופרו פלסטינית.

 

 

Read this article in english